Rozwód to nie koniec. To nowy początek.

Blog Anny Tarczyńskiej o prawnych i psychologicznych aspektach rozwodu.

radca prawny

Od lat prowadzę sprawy rozwodowe, rodzinne, o podział majątku. Niejedno widziałam i niejedno słyszałam. Doradzam, konsultuję, występuję w sądzie. Przez lata doświadczeń nauczyłam się rozumieć różne potrzeby moich Klientów. Z obserwacji tych potrzeb powstało F.C.C., którego jestem założycielką. więcej...

Czy jeśli dzieci po rozwodzie zostają ze mną to należy mi się więcej majątku ?

Rozwód pociąga za sobą zmiany w wielu sferach życia. Organizacyjnej, towarzyskiej, finansowej, majątkowej .......

W polskim prawie obowiązuje zasada, że wspólny majątek dzielony jest po rozwodzie po połowie. Niezależnie od tego z którym z rodziców będą mieszkały dzieci. Zasada ta może się w niektórych przypadkach wydawać niesprawiedliwa. Bo np. jeśli we wspólnym mieszkaniu pozostaje po rozwodzie żona i dwoje dzieci, to mężowi i tak należy się spłata 1/2 wartości mieszkania. A skąd wziąć na spłatę ? Tu właśnie zaczyna się problem. Dlatego sprawy o podział majątku są trudne i wielowątkowe.

Ostatnio rozmawiałam z klientką z Wielkiej Brytanii i mówiła mi, że tam obowiązują zgoła odmienne zasady. Tzn. przy podziale majątku bierze się pod uwagę również dzieci. Podobno nie do pomyślenia jest, aby osoba z którą po rozwodzie mieszkają dzieci (najczęściej jest to matka), pozostała bez dachu nad głową, czy też obarczona została spłatą połowy. Nie znam prawa Wielkiej Brytanii więc nie mogę potwierdzić.

Może ktoś z Wysp trafi na ten wpis i potwierdzi lub zaprzeczy ?

P.S. W Polsce jedynie w wyjątkowych wypadkach (gdy np. jeden z małżonków trwonił majątek wspólny) możliwy jest nierówny podział majątku.

Share Button

KOMENTARZE (5)

 1. Witam, czekam właśnie na wyznaczenie pierwszego terminu sprawy rozwodowej. Po wielu bojach udało mi się (chyba) przekonać męża, abyśmy rozwód przeprowadzili zgodnie i jak najszybciej. Dotyczy to również zgodnego podziału majątku. Czy jako majątek mamy traktować jedynie nieruchomość kupioną na kredyt i samochód? Czy mamy w wykazie przygotowanym dla sądu uwzględnić również takie rzeczy jak meble, obrazy i inne drobne przedmioty?
  Dodatkowo jak ująć sprawę kredytu? Czy zapisywać jakąś klauzlę, że np. 50% wartości kwoty uzyskanej po sprzedaży domu po spłacie kredytu? A jeśli hipoteka zostanie przez jedno z nas przeniesiona na inną nieruchomość to jak to ująć w takim wniosku?
  Kolejne pytanie jest takie, czy jeśli nie mamy jeszcze wyznaczonej pierwszej rozprawy to możemy ten wniosek o zgodny podział majątku dołączyć do akt sprawy? Gdzie dokonać zapłaty i czy jest to faktycznie tylko 300 zł?
  Kto może dokonać zapłaty za wniosek, ja jako powódka czy może również mąż jako pozwany?

  Będę wdzięczna za pomoc.

  1. Cudownie, że u Pani wszystko jest na dobrej drodze 🙂 Co do szczegółowych wątpliwości, które Pani przedstawia, to powinna je Pani skonsultować z prawnikiem podczas osobistego spotkania. Informacyjnie powiem tylko, że zgodny wniosek o podział majątku można dołączyć do sprawy rozwodowej i kosztuje on faktycznie tylko 300 zł. Sądowi wszystko jedno kto opłaci wniosek. Może Pani wziąć pieniądze od męża, kupić znaczki sądowe za 300 zł. i nakleić na wniosek.

   1. Dziękuję za odpowiedź. Na razie jednak jestem zdystansowana do tej ugody, ponieważ mąż często zmienia zdanie i jest niestabilny w swoich decyzjach i nastrojach.

 2. Witam!
  Czy zadośćuczynienie za wypadek komunikacyjny wchodzi w skład podziału majątku?
  Czy renta z ZUS,renta na zwiększone potrzeby i leczenie od ubezpieczyciela sprawcy wypadku wchodzi w skład
  podziału majątku podczas rozwodu?
  Dziękuje za informacje.

 3. Witam pania mec.
  Siostra jest ofiara przemocy jak również córka, sprawa z art 207 K.K. w toku od roku siostra z córką przebywa klatke obok 20 m od swojego mieszkania u rodziców , ojciec nie płaci alimentów gdyż zabrakło czasu na ustalenie tego w Sądzie Okręgowym, oczywiscie sisostra nie dokłada sie do opłat i kredytu ,ojciec ani razu nie zapłacił za przedszkole lekarza leki a jest pod kontrola wielu lekarzy specjalistów.

  Prosze mi udzielic wskazówki czy siostra ma płacic za mieszkania w którym nie przebywa tym bardziej że mąż wymienił zamki a do tego czasu siostra chodził do mieszkania sprzątała, itp.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Prawna Anna Tarczyńska Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Prawna Anna Tarczyńska z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem email: kancelaria@tarczynska.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Zapraszam do subskrypcji bloga


Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Prawna Anna Tarczyńska z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelaria@tarczynska.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.