Rozwód to nie koniec. To nowy początek.

Blog Anny Tarczyńskiej o prawnych i psychologicznych aspektach rozwodu.

radca prawny

Od lat prowadzę sprawy rozwodowe, rodzinne, o podział majątku. Niejedno widziałam i niejedno słyszałam. Doradzam, konsultuję, występuję w sądzie. Przez lata doświadczeń nauczyłam się rozumieć różne potrzeby moich Klientów. Z obserwacji tych potrzeb powstało F.C.C., którego jestem założycielką. więcej...

Co, gdy mąż / żona nie zgadza się na rozwód ?

Częste są przypadki gdy jeden z małżonków zakłada sprawę rozwodową a drugi z małżonków nie zgadza się na rozwód.

Ale do rzadkości należą sprawy, gdy sąd, pomimo veta jednego z małżonków, nie udzieli rozwodu.

Co to oznacza ? Że i tak, wcześniej czy później, do rozwodu dojdzie. Jedynie w wyjątkowych przypadkach sąd nie udzieli rozwodu, czyli, prawnie mówiąc, oddali powództwo o rozwód.

Kiedy to jest możliwe ?

Przepisy prawa mówią, że rozwód NIE jest dopuszczalny w 3 przypadkach:

  1. jeśli wskutek rozwodu ucierpiałoby dobro małoletnich dzieci
  2. jeśli udzielenie rozwodu byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego
  3. jeśli rozwodu żąda małżonek wyłącznie winny rozpadu związku

Pasuje do Ciebie ?

Nie dziwię się. Bo przecież w powszechnym odczuciu, rozwód rodziców (zasadniczo) nie służy dobru żadnego dziecka, prawda ?  Nie sprzyja dziecku, rodzinie. Oczywiście pomijam tu sytuacje takiego konfliktu czy przemocy, że rozwód jest wybawieniem dla każdego, również dla dziecka. Chodzi mi o rozstania jakich wiele, czyli osób, które tworzyły fajną rodzinę. Z punktu widzenia dziecka nie ma tu o czym mówić. Wiadomo, że rozwód to dla niego trauma. I to dotyczy ogólnie wszystkich dzieci. Nie ma tu niczego wyjątkowego.

A jednak pomimo tego rozwody są udzielane.

Dlaczego ?

Dlatego że sąd, pomimo, że indywidualnie rozpatruje każdą sprawę, to jednak działa w skali makro, a nie mikro. Ma gigantyczny materiał porównawczy – około 70 000 wyroków rozwodowych rocznie. I do wszystkich tych spraw stosuje te same, bardzo ogólne, przepisy kodeksu rodzinnego. I tylko w naprawdę szczególnych przypadkach oddali powództwo o rozwód z uwagi na dobro dziecka czy zasady współżycia społecznego. Mnie zdarzyła się raz sprawa, w której biegli z RODK stwierdzili, że rozwód byłby sprzeczny z dobrem dziecka. Chodziło o dziecko adoptowane. Jednak i w tej sprawie ostatecznie rozwód został udzielony, gdyż trwała ona tak długo (kilka lat), że między czasie dziecko osiągnęło pełnoletniość i nie było już “przeszkodą” dla rozwodu.

 

 

Share Button

KOMENTARZE (4)

  1. Witam. Proszę o poradę. Złożyłam wniosek o rozwód z orzeczeniem o mojej winie, z uwagi na zdradę męża. Mąż nie dopuszczał żadnego innego wniosku rozwodowego jak tylko z mojej winy. Sam nie chciał złożyć pozwu. Czy sąd może nie udzielić nam rozwodu? Nie mieszkamy razem od ponad roku, nie mamy dzieci, mamy już rozdzielność majątkową. Czy sąd na wniosek męża o oddaleniu pozwu może zawiesić sprawę, ile razy? Czy jest to możliwe tylko raz na 3 mce? Jak postępować, co robić, aby uzyskać rozwód? Dodam, że jestem związana z mężczyzną, z którym doszło do zdrady, mieszkamy razem, czy to jakieś znaczenie dla sądu? Proszę o podpowiedź.

    1. Anna Tarczyńska /

      Pani Emilio, po kliknięciu w czerwoną ikonę po prawej stronie “POMOC PRAWNA+” ,pojawi się informacja, w jaki sposób uzyskać konsultację prawną.

  2. Pingback: więź jest taka, że żona jest moją żoną - Prawnie o rozwodach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Prawna Anna Tarczyńska Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Prawna Anna Tarczyńska z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem email: kancelaria@tarczynska.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Zapraszam do subskrypcji bloga


Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Prawna Anna Tarczyńska z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelaria@tarczynska.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.