Rozwód to nie koniec. To nowy początek.

Blog Anny Tarczyńskiej o prawnych i psychologicznych aspektach rozwodu.

radca prawny

Od lat prowadzę sprawy rozwodowe, rodzinne, o podział majątku. Niejedno widziałam i niejedno słyszałam. Doradzam, konsultuję, występuję w sądzie. Przez lata doświadczeń nauczyłam się rozumieć różne potrzeby moich Klientów. Z obserwacji tych potrzeb powstało F.C.C., którego jestem założycielką. więcej...

Dowód z nagrania w sprawie o rozwód

W dobie smarfonów nagrywanie rozmów, czy to bezpośrednich czy telefonicznych,  jest dziecinnie proste. Możliwości te masowo wykorzystują osoby pozostające ze sobą w konflikcie. Dotyczy to także osób w trakcie rozwodu. W zasadzie do rzadkości należą już przypadki, że przychodząca do mnie osoba w sprawie o rozwód, nie dysponuje jakimś - mniej czy bardziej istotnym (z prawnego punktu widzenia) nagraniem. Nawet jeśli nie dysponuje, to chciałaby dysponować, tylko nie wie, czy to jest legalne.

Więc jak? legalne czy nie legalne ? Podkreślmy, że chodzi o przypadki, gdy druga strona nie wie, że jest nagrywana. 

Pomijając etyczno-moralne aspekty tego zagadnienia a także rozważania doktrynalne, sprawa wygląda następująco:

 • brak jest jakichkolwiek przepisów zakazujących czy w jakikolwiek sposób regulujących kwestię nagrywania rozmów, w których osobiście uczestniczymy (w przeciwieństwie do tzw. podsłuchiwania, czyli nagrywania rozmów osób trzecich, które jest ściśle regulowane przez prawo)
 • brak jest jakichkolwiek przepisów zakazujących wykorzystania takich nagrań w “obronie własnych interesów” czyli np. w sprawie sądowej
 • sądy dopuszczają dowody z nagrań na takich samych zasadach jak wszelki inne dowody – tzn. pod warunkiem prawidłowego, pod względem formalnym, zgłoszenia takiego dowodu oraz pod warunkiem, że dowód ten może przyczynić się do ustalenia faktów istotnych dla sprawy.

Moim zdaniem wykorzystanie nagrań w związku z toczącą się sprawą o rozwód jest zgodne z prawem. Nie przekonują mnie argumenty przeciwników tej tezy wskazujących, że mamy tu do czynienia z naruszeniem dóbr osobistych, prawa do prywatności itp.

Bo jaka jest prawna różnica pomiędzy utrwaleniem głosu i wykorzystaniem go w sądzie w postaci nagrania a utrwaleniem wizerunku na zdjęciu (bez zgody osoby fotografowanej) i wykorzystaniem zdjęcia ? – tu nikt nie kwestionuje legalności takiego działania. Albo przedstawieniem w sądzie korespondencji listowej czy mailowej – tu też nikt nie podnosi, że naruszone zostało prawo do ochrony tajemnicy korespondencji.

A jakie jest Twoje zdanie ?

 

 

Share Button

KOMENTARZE (5)

 1. Ostatnio dużo mówi się na ten temat, ja nie widzę przeciwwskazań.

  Podobny problem rozważał SN w wyroku z 25.04.2013 (IV CKN 94/01): “w procesie rozwodowym w zakresie wykazania winy w rozkładzie pożycia małżeńskiego służyć może także nagranie rozmów prowadzonych przez strony, nawet jeżeli tych nagrań dokonano bez wiedzy jednej z nich i w okresie trwania faktycznej separacji małżonków.”

  Pozdrawiam

 2. Też uważam, żę można. Osobną kwestią jest ocena takiego dowodu przez sąd . Nie zawsze wniosi sądu są zbieżne z wnioskami osoby nagrywającej. Zawsze warto się zastanowić, co przedstawić sądowi.

 3. Pokażę sprawę od innej strony. Osoba idzie na “rozmowę” do drugiej osoby z zadaniem i motywacją, żeby ją nagrać i żeby wyciągnąć z niej określone informacje, które posłużą jako dowód w sądzie na rozprawie rozwodowej. Tak kieruje rozmową, aby padły określone sformułowania – podpuszcza, zadaje kilka razy te samo pytanie, momentami wręcz rozmowa na charakter przesłuchania. Czy jest to rzetelny dowód?

  Druga sprawa – jaka jest różnica w podsłuchiwaniu osób trzeich (np. pozostawiając podsłuch w mieszkaniu, samochodzie itp.), a podsłuchiwaniu rozmowy z tą osobą uczestnicząc w niej? I w jednej i w drugiej sytuacji osoba nie wie, że jest nagrywana i nie chce być nagrywana. Nie rozumiem tak zróżnicowanej interpretacji prawa – czy jest to gdzieś zapisane?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Prawna Anna Tarczyńska Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Prawna Anna Tarczyńska z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem email: kancelaria@tarczynska.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Zapraszam do subskrypcji bloga


Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Prawna Anna Tarczyńska z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelaria@tarczynska.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.