Rozwód to nie koniec. To nowy początek.

Blog Anny Tarczyńskiej o prawnych i psychologicznych aspektach rozwodu.

radca prawny

Od lat prowadzę sprawy rozwodowe, rodzinne, o podział majątku. Niejedno widziałam i niejedno słyszałam. Doradzam, konsultuję, występuję w sądzie. Przez lata doświadczeń nauczyłam się rozumieć różne potrzeby moich Klientów. Z obserwacji tych potrzeb powstało F.C.C., którego jestem założycielką. więcej...

Czy po latach można zmienić wyrok rozwodowy w kwestii winy ?

Na moim blogu Intercyza, pod wpisem dotyczącym alimentów na małżonka przy rozwodzie z orzekaniem o winie, jedna z Czytelniczek opisała swoją sytuację. 7 lat temu uzyskała rozwód z orzeczeniem winy męża i ma zasądzone alimenty. Teraz były mąż chce wystąpić do sądu o zmianę tego wyroku bo nie chce być uznany za wyłącznie winnego.

Pisze tak: Jestem od 7 lat po rozwodzie.Rozwód został orzeczony z wyłącznej winy byłego męża.Były mąż płaci mi alimenty.Ja jestem w wieku 56 lat.Jestem osobą z umiarkowaną grupą niepełnosprawności.Jestem po operacji kręgosłupa,barku.mam jaskrę oraz choruję poważnie na serce.Nie mogę na stan zdrowia podjąć pracy.Były mąż poinformował mnie ze wniesie pozew do sądu o zmianę wyroku rozwodowego żeby nie był on wyłącznie winny rozkładu małżeństwa.Czy to jest możliwe żeby sąd zmienił po latach orzeczenie wyroku rozwodowego? Bardzo proszę o odpowiedz. Czy mąż Czytelniczki ma szansę na zmianę wyroku, w którym orzeczona została jego wyłączna wina ?

BRAK SZANS.

Jeżeli wyrok jest już prawomocny, to kwestii winy sąd nie może rozważać na nowo. Sprawa została już osądzona.

Inne punkty wyroku rozwodowego, dotyczące np. alimentów, władzy rodzicielskiej, miejsca zamieszkania dziecka czy kontaktów z dzieckiem, mogą być w każdym czasie zmienione przez sąd rodzinny, jeśli po wyroku rozwodowym zmieniły się okoliczności i konieczne jest ponowne rozpoznanie sprawy w tym zakresie. Co innego wina, czyli okoliczności, zachowanie, które doprowadziło do rozwodu. Tu po wydaniu wyroku rozwodowego nic już nie ulega zmianie.

Share Button

KOMENTARZE (4)

  1. Teraz doczytałem, że jakiś poprzednik zadał podobne pytanie do mojego – będąc w podobnej sytuacji , będąc jednak po “drugiej stronie” i jak widze zapytanie Pana Iwo. Byłbym wdzięczny za odpowiedź, czy mimo swych błędów i stanów emocjonalnych związanych ze zdradą przez małżonka jest możliwa zmiana orzeczenia winy ?
    Wiedzą o tym Ci którzy byli zdradzeni, jak sie jest bezsilnym i ma niechęć chodzenia po sądach, wywlekania swych intymnych części życia, oddalania się przez to , powodowania napięć nie brania udziału w sprawie rozwodowej gdy całe życie wydaje się stać na skraju przepaści. Często ludzie usuwają się prawie wogóle z życia, przyjmują na siebie winę. Czy sprawa raz zasądzoną, naprawdę nie jest do kolokwialnego “odkręcenia” np z dowodami w postaci świadków, wiadomości e-mail na serwerach usługodawcy, z komunikatorów internetowych, być może sms od operatora komórkowego. Nie twierdzę, że sąd się mylił – bo jak w moim przypadku nie mógł mieć innego stanowiska jeśli się nie wstawiałem na rozprawy, a była żona poprowadzona przez swego prawnika ( przyznam z jej punktu prawidłowo) obrała front zmiany z orzeczenia za porozumieniem na orzeczenie z mojej winy, bedąc samą osobą która zdradziła.
    Paweł

  2. Gdy się dowiedziałem o że żona mnie zdradza, zarządałem wyjaśnień a w odpowiedzi usłyszałem “chcę rozwodu ” bez orzekania winy. Na pierwszej wokandzie nie wyraziłem zgody na rozwód a na drugiej podczas mojej nieobecności wyszła z wnioskiem o przypisanie mi winy. Wyrok prawomocny nie do odkręcenia przez prawników. Prawo i sprawiedliwość ? Tylko dla kogo….

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Prawna Anna Tarczyńska Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Prawna Anna Tarczyńska z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem email: kancelaria@tarczynska.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Zapraszam do subskrypcji bloga


Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Prawna Anna Tarczyńska z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelaria@tarczynska.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.