Jak wiesz, ten blog poświęcony jest zarówno prawnym jak i psychologicznym aspektom rozwodu. Nie jestem psychologiem (choć bardzo się nią interesuję), więc w tej tematyce podpierać się będę autorytetami z zakresu psychologii.
Dziś chciałabym Ci zaprezentować kilka przemyśleń-wskazówek, które wydają mi się bardzo prawdziwe, a które pokazują jakie wyzwania stoją przed osobą , która znalazła się w sytuacji rozwodu.
Ich autorką jest Judith S.Wallerstein – psycholog specjalizująca się w tematyce rozwodowej.
W swojej książce pt. „Rozwód, a co z dziećmi?”, pisze ona tak:
” Teraz, stając przed perspektywą rozwodu, zmierzysz się z trzema wielkimi wyzwaniami.
Pierwsze z nich to odzyskanie kontroli nad własnym życiem. Chodzi o transformację osobowości i uzyskanie nowych źródeł wsparcia ze strony otoczenia. Musisz odzyskać równowagę i ukształtować nową tożsamość na tyle silną, by się zmierzyć ze stresującymi zadaniami, z którymi będziesz mieć do czynienia przez wiele lat.
Drugim wyzwaniem jest przygotowanie się do rozstania z partnerem i udzielenia dzieciom wsparcia w sytuacji kryzysowej. Trzeba będzie odpowiednio zaplanować opiekę rodzicielską nad nimi i dostosowywać ją do ich stale zmieniających się potrzeb rozwojowych.
Trzecim wyzwaniem, jest ułożenie relacji między ex-małżonkami. Musicie zdefiniować, w jakim zakresie i w jaki sposób każde z was będzie się wywiązywało z obowiązków rodzicielskich. Musicie wiedzieć, że dobre rodzicielstwo w rodzinie po rozwodzie pod wieloma względami różni się od rodzicielstwa w rodzinie pełnej.
(…) Jeśli poradzisz sobie z wszystkimi trzema, to jestem pewna, że otworzycie sobie nowe możliwości i raz na zawsze pozostawicie za sobą wszystkie rozczarowania, których doznaliście w nieudanym związku.”
Jeśli chciałbyś / chciałabyś popracować nad tymi wyzwaniami, to zajrzyj do nas do FCC i zobacz jak możemy Ci pomóc.