Rozwód to nie koniec. To nowy początek.

Blog Anny Tarczyńskiej o prawnych i psychologicznych aspektach rozwodu.

radca prawny

Od lat prowadzę sprawy rozwodowe, rodzinne, o podział majątku. Niejedno widziałam i niejedno słyszałam. Doradzam, konsultuję, występuję w sądzie. Przez lata doświadczeń nauczyłam się rozumieć różne potrzeby moich Klientów. Z obserwacji tych potrzeb powstało F.C.C., którego jestem założycielką. więcej...

Subskrybuj blog

Rozwód z orzekaniem o winie

 

Rozwód z orzekaniem o winie może dotyczyć dwóch sytuacji:

 • wina dotyczy wyłącznie jednego małżonka (drugi pozostanie niewinny rozkładu związku)

 • wina dotyczy obojga małżonków

W obu tych przypadkach postępowanie sądowe jest zazwyczaj długotrwałe i wyczerpujące emocjonalnie nie tylko małżonków ale i dzieci.  Dość często jednak małżonkowie decydują się na nie, z uwagi na „korzyści”, jakie daje rozwód z orzekaniem o winie. Chodzi przede wszystkim o obowiązek alimentacyjny małżonka winnego. Obowiązek ten może trwać nawet dożywotnio, niezależnie od tego czy sąd orzekł wyłączną winę jednego z małżonków czy winę obojga małżonków. W przypadku rozwodu bez orzekania o winie, obowiązek alimentacyjny wygasa po 5 latach od uprawomocnienia się wyroku rozwodowego.

Ponadto, wyłączna wina jednego z małżonków może mieć wpływ na podział majątku wspólnego.

Jeśli jednak kwestia alimentów nie wchodzi w grę, to nad rozwodem z orzekaniem o winie zastanowiłabym się 100 razy, szczególnie gdy są w związku dzieci. Udowadnianie winy ostatecznie rujnuje i tak już trudne relacje. I przeciąga kryzys rodzinny na kilka lat trwania procesu. Nie pozwala wyciszyć emocji.

 

Share Button

KOMENTARZE (6)

 1. Natalia Szepler /

  Witam Jestem po rozwodzie od maja 2011 roku, pierwsza rozprawa o podział majątku była w lutym 2012 roku, sprawa o podział majątku zakończyła się 7 czerwca 2013 roku, zgodnie z wyrokiem mieszkanie przeszło na mnie. Parę dni po rozprawie o podział majątku dostałem pismo od komornika, iż została zajęta moja nieruchomość. Moja była żona wzięła kredyt w marcu 2012 roku i go nie spłaca, nie wiedziałem o żadnym kredycie ani nie podpisywałem żadnej zgody na udzielenie tego kredytu. Kontaktowałem się z komornikiem, pokazałem także wyrok sądu że mieszkanie jest tylko moje ( byłą żonę mam spłacić). Komornik chcę abym tą kwotę wpłacił mu, ale zgodnie z wyrokiem sądu mam ją wpłacić byłej. Komu powinienem wpłacić tą kwotę? Komornikowi czy byłej żonie ? Czy komornik ma teraz prawo do mieszkania?

 2. Pingback: Rozwód bez orzekania o winie - Prawnie o rozwodach

 3. Pingback: Chcę się rozwieść - od czego zacząć - Prawnie o rozwodach

 4. Mam pytanie odnośnie orzeczenia o winie. Czy jeśli ja wniosę o orzeczenie winy męża, a mąż na to z własnej woli przystanie, znaczy weźmie winę od razu na siebie, czy mimo to proces będzie trwał długo i konieczne będzie udowadnianie tej winy?

  1. Anna Tarczyńska /

   Pani Marto, oczywiście najdłużej trwają sprawy, gdzie mamy do czynienia ze sporem między małżonkami co do winy za rozkład związku. Jeśli sporu nie ma, to z pewnością postępowanie będzie krótsze. Jednak zawsze trzeba przedstawić argumenty i dowody na winę męża (dowodem mogą być Państwa zeznania złożone przed sądem).

 5. Pingback: Ile lat po rozwodzie mogę domagać się alimentów na siebie ? - Prawnie o alimentach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *