Rozwód to nie koniec. To nowy początek.

Blog Anny Tarczyńskiej o prawnych i psychologicznych aspektach rozwodu.

radca prawny

Od lat prowadzę sprawy rozwodowe, rodzinne, o podział majątku. Niejedno widziałam i niejedno słyszałam. Doradzam, konsultuję, występuję w sądzie. Przez lata doświadczeń nauczyłam się rozumieć różne potrzeby moich Klientów. Z obserwacji tych potrzeb powstało F.C.C., którego jestem założycielką. więcej...

500 plus przy opiece naprzemiennej

Świadczenie 500 plus przysługuje temu rodzicowi, u którego dziecko mieszka.

A co w sytuacji, gdy dziecko mieszka "po równo" na zmianę u obojga rodziców ?  Czy 500 zł podlega podziałowi między rodziców ?

Otóż wygląda na to, że tak, ale tylko wówczas, gdy opieka naprzemienna została ustalona w orzeczeniu sądowym. Ostatnio nad tym tematem pochyliło się Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, udzielając odpowiedzi na interpelację poselską.

Oto cytat z tej odpowiedzi:

Należy podkreślić, że świadczenie wychowawcze co do zasady jest niepodzielne. Zgodnie z art. 5 ust. 2 ustawy, jedynie w przypadku urodzenia dziecka, ukończenia przez dziecko 18. roku życia lub gdy dziecko, zgodnie z orzeczeniem sądu, jest pod opieką naprzemienną obydwojga rodziców rozwiedzionych, żyjących w separacji lub żyjących w rozłączeniu, kwotę świadczenia wychowawczego przysługującą za niepełny miesiąc ustala się, dzieląc kwotę tego świadczenia przez liczbę wszystkich dni kalendarzowych w tym miesiącu, a otrzymaną kwotę mnoży się przez liczbę dni kalendarzowych, za które to świadczenie przysługuje.

Ministerstwo jednocześnie podkreśliło, że: 

nie stanowi opieki naprzemiennej sytuacja, gdy dziecko, zgodnie z orzeczeniem sądu, stale zamieszkuje z jednym z rodziców, a drugi rodzic ma jedynie ustalone w określonym wymiarze i okresie kontakty z dzieckiem.

Opieka naprzemienna jest instytucją prawa rodzinnego pozwalającą na pozostawienie władzy rodzicielskiej i sprawowanie opieki nad dzieckiem, jego obojgu rodzicom. W takiej sytuacji, sąd orzekając o opiece wskazuje okresy, w jakich rodzice naprzemiennie będą zamieszkiwać z dzieckiem i sprawować nad nim opiekę, np. w oparciu o plan wychowawczy. I w tych okresach, na podstawie ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, każdemu z rodziców przysługuje odpowiednio świadczenie wychowawcze na dziecko objęte opieką naprzemienna.

A co to oznacza w praktyce ?

Moim zdaniem to, że temat 500+ w kontekście opieki naprzemiennej jest zupełnie marginalny.

Dlaczego ?

Dlatego, że sądy w zasadzie nie ustalają w wyrokach opieki naprzemiennej. Jeśli już, to sporadycznie – ja osobiście się z tym nie spotkałam. Chodzi bowiem o to, że co do instytucji opieki naprzemiennej są kontrowersje prawne, polegające głównie na tym, że w świetle prawa polskiego dziecko może mieć tylko jedno miejsce zamieszkania.  Więcej na ten temat pisałam tutaj. Więc nawet jeśli rodzice ustalają przy rozwodzie opiekę naprzemienną, to robią to w tzw. planach wychowawczych i wówczas sąd nie uwzględnia tego w wyroku (tak wygląda to z perspektywy mojej praktyki). A z ustawy 500+ wynika, że aby podzielić świadczenie, trzeba mieć opiekę naprzemienną wyraźnie ustaloną w orzeczeniu sądowym (w wyroku lub w postanowieniu).

Czy ktoś z czytelników ma orzeczenie sądowe ustalające opiekę naprzemienną ?

Całą odpowiedź Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na interpelację poselską przytoczyłam tutaj.

 

Share Button

KOMENTARZE (22)

 1. Mam opiekę naprzemienna, właśnie odmowiono mi świadczenia ponieważ w wyroku widnieje,, opieka wspolna,, w kodeksie rodzinnym i o piekunczym nie istnieje określenia,, naprzemienna,,.. Z kolei w projekcie 500 Plus jest określenie naprzemienna, i według pracowników mops to nie to samo.. oczywiście podwazono miejsce zamieszkania.. pracownik mops nie rozumie, że polskie prawo nie przewiduje, dwóch adresów.. W opiece wspolnej (to oznacza to samo co naprzemienna!)

 2. dla mnie jest to chore ja również mam opiekę naprzemienną ustalona przez sąd, i zastanawia mnie fakt dlaczego ojciec dziecka ma dostać połowę świadczenia skoro zarabia dwa razy więcej niż ja a dziecku i tak nic nie kupuje!!!! taki przepis w 500+ nie powinien mieć miejsca tylko brane pod uwagę który z rodziców składał wniosek i który ma mniejsze dochody.Najpierw rząd coś obiecuje a co do czego w trakcie wychodzą takie rzeczy!!

 3. mam opieke naprzemienna i dostalem polowe swiadczen 500+ jest to troche smieszne poniewaz od czasu rozwodu dzieci mieszkaja ze mna a matka wyjechala za granice i z dziecmi widzi sie tylko w wakacje,wiec z tego co napisali na temat tego rodzaju rozwodu matka dostanie polowe swiadczen za nic

  1. Mam opiekę naprzemienną wpisaną w wyrok z równym podziałem pobytu dziecka przy ojcu i matce, dodatkowo płacę na rzecz matki alimenty, które dobrowolnie zadeklarowałem. Jednak odmówiono mi wpisania tego dziecka jako pierwsze dziecko (bez świadczenia, starałem się tylko na drugie) bo w wyroku jest także wpisane, że miejsce zamieszkania jest przy matce. Chodziło nam wówczas o ustalenie miejsca zameldowania dziecka.

 4. W nawiązaniu do komentarza “Pogpog / 29 kwietnia 2016 o 02:55” mam w pewnym sensie podobną sytuację.
  Mianowicie byłem w związku nieformalny z którego mam pierwszego syna, następnie zawarłem związek małżeński i mam drugiego syna.
  Złożyłem wniosek o 500+ na drugie dziecko na, który do tej pory nie mam decyzji (ani odmownej ani pozytywnej).
  W mojej sytuacji posiadam pełne prawa rodzicielskie – mowa o pierwszym dziecku – (nieograniczone w żaden sposób) również nie jestem prawnie ograniczony co do sprawowania opieki nad dzieckiem.
  Czyli mam takie samo prawo do tego aby dziecko było u mnie jaki jego matka.
  To jest wyłącznie kwestia naszego porozumienia jak będzie, czy mieszka tu czy tam i ile czasu.
  Nikt poza nami tego nie określał i nie narzucał.
  Jak to ma się do opieki tzw. naprzemiennej (odnośnie tego określenia jest on używane potocznie i w prawie nie posiada umocowania, moim zdaniem jest to bardzo pojemne określenie)?

   1. Witam,
    Właśnie otrzymałem decyzję odmowną, w uzasadnieniu stwierdzono, iż miejsce pobytu dziecka jest przy matce na podstawie danych z ewidencji PESEL gdzie syn jest zameldowany.
    Czyli na podstawie meldunku określono miejsce pobytu dziecka.
    Piszę na “gorąco” ponieważ otrzymałem dopiero co decyzję.
    Na wstępie przychodzi mi myśl, że jest to “kiepski” argument, dlatego iż w instytucji opieki równoważnej zgodnie z prawem meldunek musi być jeden co nie oznacza pobytu u jednego z rodziców.
    Planuje złożyć odwołanie i po jego stworzeniu napiszę więcej w temacie.

 5. Cieszę się, że trafiłem na tego bloga. Mniej cieszę się, z tego co tu czytam, bo liczyłem, że ktoś już zna rozwiązanie problemu. Jestem w podobnej sytuacji – mam dwójkę dzieci z jednego małżeństwa, a dzieci mieszkają u mnie co drugi tydzień przez tydzień. Rozwód miał miejsce kilka lat temu i wówczas nie było nawet wzmianki w prawie o tzw. opiece naprzemiennej. Definicji legalnej dalej nie ma, ale co do zasady – wszyscy wiedzą przecież o co chodzi. W wyroku jest określone miejsce pobytu dzieci przy matce oraz alimenty, które na rzecz dzieci płacę, a także ustalony plan opieki – z którego wynika dokładnie ile i z kim dzieci przebywają, kto za co płaci. OPS wydał mi decyzję odmowną (wniosek na 2-gie dziecko) uzasadniając to tym, że skoro 1) zostały ustalone kontakty i 2) płace alimenty – i wtedy nie ma mowy o opiece naprzemiennej. Sądzę, że do planu opieki nawet nikt nie zajrzał. Jest to dla mnie dziwne, bo tak, jak czytam przepisy ustawy o 500+ wynika mi, że liczy się stan faktyczny i w sytuacji gdy drugi rodzic złożył wniosek to powinno się przeprowadzić wywiad środowiskowy, a świadczenie powinno być podzielone proporcjonalnie do dni opieki.

  Ciekawi mnie, czy ktoś kto był w podobnej sytuacji odwoływał się od decyzji do SKO?

  1. Jak potoczyła się sprawa od sierpnia? Jakiś postęp? Światełko w tunelu? Jestem w identycznej sytuacji i czuję się jak w Procesie Kafki

 6. A ja mam trochę inne pytanie. Mamy z mężem córkę, mąż z pierwszego małżeństwa ma syna. Mąż MIAŁ przyznaną opiekę naprzemienną i zostało nam przyznane 500 plus (na córkę). Była żona wniosła sprawę o zmianę kontaktów i teraz mąż widzi syna (przy dobrych wiatrach) dwa razy w miesiącu – jest już prawomocny wyrok. I teraz moje pytanie: czy nadal mamy prawo pobierać 500 plus na córkę? Muszę gdzieś złożyć informację o wyroku? Decyzja mówi, że świadczenie jest przyznane na rok.. Nigdzie nie mogę znaleźć odpowiedzi..

  1. była żona wniosła sprawę o zmianę kontaktów a nie zmianę opieki. Opieka naprzemienna nadal jest, jedynie ograniczona dla męża do dwóch razy w miesiącu…czyli zmienia się plan…także córka nadal jest drugim dzieckiem, które liczone jest bez dochodu. Jedynie gdybyście się starali o 500 na pierwsze to pod uwagę brany jest plan a jeśli w waszym przypadku dziecko jest 2 dni w miesiącu u ojca dajmy na to i np. jest to styczeń to 500 dzielimy na 31 dni, następnie otrzymaną kwotę mnożymy przez 2 tj. dwa dni, z które wam sie należy za syna, jeśli nie przekraczanie kryterium. No ale ogólnie paranoja 🙂

 7. Dzień Dobry!
  Jestem w podobnie patowej sytuacji i proszę o jakiekolwiek podpowiedzi z Państwa strony.
  Mam 2 dzieci, którymi opiekujemy się naprzemiennie. W wyroku rozwodowym nie ma słowa „naprzemienna”, ale tylko i aż jest pkt, że wykonywanie władzy rodzicielskiej sąd powierza obojgu rodzicom.
  Mamy spisane porozumienie o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów po rozwodzie. Dzieci przebywają u każdego z rodziców średnio po 3,5 dnia tygodniowo. Mają dwa domy, dwa pokoje, dwa komplety biurek, przyborów szkolnych, ubrań itd. Oboje rodziców w podobnym stopniu uczestniczy w ich życiu, opiece, leczeniu, zajęciach pozalekcyjnych. Płacę jednak alimenty, na które sam nie wiem czemu się zgodziłem.
  Wniosek o 500+ złożyłem przed 30.06.2016. Oficjalnej odmowy jeszcze nie dostałem. Jedynie telefoniczne informacje, że ten wyrok i nasze porozumienie to za mało. Wymagane jest orzeczenie sądu.
  Złożyłem sprawę o ustalenie kontaktów zgodnie z wcześniej ustalonym harmonogramem i na jej podstawie postępowanie w sprawie udzielenia prawa do zasiłku zostało zawieszone.
  Ani sądowa ugoda potwierdzająca nasz harmonogram, ani oświadczenie ex również nie satysfakcjonują MOPS.
  Sędzia w rozmowie prywatnej poinformował, że nie ma w polskim prawie zdefiniowanej „opieki naprzemiennej” a pozostawienie władzy obojgu rodzicom na podstawie załączonego w pozwie planu opieki jest wystarczające.
  Zapowiada się długa batalia, jakoś szkoda odpuścić kwoty, która teoretycznie należy mi się od kwietnia 2016.
  Zaznaczę, że ex w ogóle nie złożyła wniosku o 500+

  P.S.
  Wesołych Świąt

 8. Proszę mi powiedzieć mąż pracuje w Niemczech i pobiera rodzinne na dzieci ja mieszkam w Polsce z dziećmi i nie dostaje tego rodzinnego mąż twierdzi ze dzieci dostaną te pieniądze jak skaczą 18 lat przysyla mi 2 ty zł co miesiąc nie terminowo bo twierdzi ze jestem mu nie posłuszna i zastrasza ze mogę nie dostać kasy bo jestem nie dobra ja pracuje na 1.4 etatu myśle o rozwodzie jak mam go zmusić by oprócz 2 tys na życie oddawał rodzinne bo ciężko wiązać koniec z końcem z dwojgiem dorastajnych dzieci + opłaty 🙁

 9. Witam, troszkę tutaj poczytałem waszych wypowiedzi gdyż jestem po rozwodzie i oczekuję na uprawomocnienie wyroku. Na córkę mam alimenty i ok natomiast na syna nie mam zasądzonych gdyż mamy w wyroku opiekę naprzemienną i tak myslę jak im w MOPS dobrze uzasadnić. Miejsce zamieszkania jest przy matce bo chcąc nie chcąc musi być być określone czy chcemy czy nie. Plan jest dokładnie rozpisany, opieka tydzień na tydzień. Poczekam aż sie uprawomocni wyrok za kilka dni wezmę odpis i zaraz skladam wniosek do MOPS gdyż obecnie bierze na dwójkę dzieci. Już nawet piałem do Ministerstwa jak osoba z zarzutami o oszustwo na ponad 100 tyś (postępowanie w toku) może w ogóle z państwa dostawać pieniądze, tu się zwraca do MOPS o pomoc a tutaj wpłacała poręczenie majątkowe po zatrzymaniu, ten kraj jest chory.l

 10. Witam, czy nadal trzeba mieć wyrok sądu z opieką naprzemienną żeby otrzymać 500+?.
  Od trzech lat mam opiekę naprzemienną ale nie uregulowaną sądownie 🙁
  Czy jest szansa na otrzymanie 1/2 świadczenia?

 11. Witam
  Czy można gdzieś sprawdzić w ilu sprawach zasądzono opiekę naprzemienną w województwie Pomorskim?
  Złożyłem wniosek o uregulowanie kontaktów w taki sposób, ale nie jestem pewien czy mam szanse bez zgody byłej żony.

  1. Witam. Swiadczenie jest przyznawane na rok ale jeżeli cokolwiek zmieni się w kwestii finansowej lub prawnej powinna pani to zgłosić w tym urzędzie Gdzie Pani składała wniosek o 500 Plus bo jeżeli dopatrzył się tego to od momentu kiedy wyrok zapadł będzie musiała pani oddać wszystkie pieniądze Pozdrawiam

 12. Witam. Ja mam troszkę inny problem. Tydzień temu dostałam wyrok sądu o opiece naprzemiennej bez mojej zgody. Mieszkamy z moim.eks od siebie ponad 700 ,km . Dwa tygodnie u niego i dwa u mnie. Dzieci są male 4,5 latka i 2,5 latka. On przyjezdza a ja muszę po nie pojechac. Starszy syn ma 4 razy w tygodniu terapię , wg specjalistów nie moze tak być. Chodzi do przedt. Ojciec chce go dac u siebie do drugiego. Dodam , zer 2-3’razy w tygodniu jest sluzbowo w Berlinie i przez ten czas dziećmi będzie zajmowala się opiekunka. Ja sama po dzieci nie pojadę bo boję sier tak dalekich podróży a pociagiem to cały dzień z przesiadkami. Czy ktoś spotkał się z taką sytuacją? Łez już mi brakuje , bo nie wyobrażam sobie tego , żeby te dzieci tak ściągać . Pozdrawiam

 13. Witam
  Ja mając 14 dni opieki nad dziećmi (mieszkają ze mną)w miesiącu i połowę czasu ferii zimowych oraz letnich otrzymałem odmowę otrzymania części 500 + , ponieważ nie ma w zapisie słowa …naprzemienna…a 4 lata temu Sądy nie wpisywały takiego słowa.Napisano w uzasadnieniu ,ze to kontakty a nie opieka ….skandal.
  Proszę o kontakt i pomoc jak w Sądzie dodać słowo ,,,naprzemienna,,,,lub jak przekonać ludzi w Urzedzie ,ze białe jest białe a czarne czarne.
  Piotr

 14. witam.
  mam serdeczną prośbę jestem właśnie przed podpisaniem porozumienia wychowawczego z eks partnerem na 2 naszych dzieci 4 i 5 lat. Adwokat eks chce zarejestrować to w sądzie w tekście mamy opiekę naprzemienna przy czym jest punkt ze miejscem stałego pobytu dzieci jest miejsce zamieszkania matki. poprosiłam aby do porozumienia wpisać punkt ze wszelkie świadczenia na dzieci pobiera matka (ojciec ich nie chce nie lubi nic załatwiać) ale adwokat odmówiła bo będzie to ograniczało prawa ojca. Moje pytanie jest zatem takie czy stracę świadczenia na dzieci? obecnie ja je pobieram. czy można coś zrobić ze to matka pobiera świadczenia zwłaszcza ze ojciec ich nie chce ? czy jest jakiś zapis w porozumieniu który może to rozwiązać
  serdecznie pozdrawiam ewa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Prawna Anna Tarczyńska Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Prawna Anna Tarczyńska z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem email: kancelaria@tarczynska.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Zapraszam do subskrypcji bloga


Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Prawna Anna Tarczyńska z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelaria@tarczynska.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.